Poradnik rolniczy – postępy w rolnictwie

Wsparcie dla współczesnego rolnictwa

technika

Jaka jest dopuszczalna masa zespołu pojazdów z ciągnikiem rolniczym

O to jaka jest dopuszczalna masa zespołu pojazdów z ciągnikiem rolniczym poruszających się po drodze publicznej zapytał nas ostatnio rolnik z województwa mazowieckiego. Miał on problem podczas kontroli, ponieważ zdaniem policjanta dopuszczalna masa takich pojazdów wynosi 40 ton, natomiast rolnik twierdził że skoro przyczepy są trzyosiowe, to ich masa może wynosić po 24 tony oraz w przypadku dwuosiowego ciągnika jego masa może wynosić 18 ton, czyli jego zdaniem jest to łącznie 66 ton. Jak jest na prawdę?

Dopuszczalna masa całkowita ciągnika rolniczego

W przypadku ciągników dwuosiowych, masa dopuszczalna wynosi do 18 ton. Natomiast w przypadku ciągników 3 osiowych masa dopuszczalna wynosi 24 tony.

Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów z ciągnikiem rolniczym

Odpowiedź znajdujemy w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury dotyczącym warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z 2016 roku, poz. 858. Rozporządzenie obowiązuje od 01.01.2017 roku. W §3 określono, że dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu pojazdów wynosi 40 ton. Dla osób zainteresowanych przepisami na ten temat polecamy stronę z testami na prawo jazdy: testy na prawo jazdy kat t

Jako ciekawostkę należy dodać, że w według wielu interpretacji kierowca posiadający prawo jazdy kat. B+E w Polsce ma uprawnienia do prowadzenia zestawu pojazdów z ciągnikiem o masie całkowitej do 40 ton w sytuacji gdy uczył się w trakcie kursu na prawo jazdy prowadzenia i obsługi zestawu pojazdów o masie nie przekraczającej 6125 kg. Mimo że w intencji ustawodawcy było zrównanie kategorii T i B+E dla kierowców/operatorów ciągników rolniczych, to z zaciekawieniem będziemy czekać na weryfikację przez jakąś instytucję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Postępy w rolnictwie

FREE
VIEW