Poradnik rolniczy – postępy w rolnictwie

Wsparcie dla współczesnego rolnictwa

chów i hodowla profilaktyka

Jak zatrzymać ASF

Jak zatrzymać ASF

ASF czyli Afrykański Pomór Świń to bardzo groźna choroba dotykająca polskie rolnictwo, obecnie uważana za plagę porównywalną z suszą. Jest kilka podstawowych zasad o których nie wolno zapomnieć w profilaktyce tej choroby.

Kluczową sprawą jest izolowanie gospodarstwa od dzików.

Gospodarstwo musi być ogrodzone na pełnej długości, bramy muszą być zamykane. Należy regularnie kilka razy w tygodniu kontrolować teren wokół ogrodzenia. W przypadku gdy stwierdzone zostaną ślady dzików wokół ogrodzenia należy zamontować ogrodzenie elektryczne. Ponadto należy zastosować preparaty odstraszające dziki oraz tzw. sznury hukowe. Różne metody odstraszania dzików należy stosować naprzemienne, ponieważ to niezwykle inteligentne zwierzęta i szybko się nauczą co mogą ignorować.

Chroń gospodarstwo również przed ptakami

Za pomocą siatek podtynkowych lub specjalistycznych zabezpiecz wyloty wentylacyjne, wejścia i okna w chlewniach, tak aby ptaki nie miały do nich dostępu. Pamiętaj, że jeśli w stadzie dochodzi do padnięć, również zabezpiecz przed dziką zwierzyną (w tym ptakami) miejsce składowania padliny. Miejsca te musisz dezynfekować, zabezpieczać przed owadami, kontener przeznaczony na padłe zwierzęta ustaw jak najdalej od budynków.

Czystość wokół gospodarstwa

Teren otaczający gospodarstwo musi być utrzymywany w czystości, pamiętaj o sprzątaniu i dezynfekcji ramp i podjazdów, okolic silosów, pomieszczeń socjalnych, wjazdów do gospodarstwa i wejść do budynków, kontroluj i dezynfekuj pojazdy wjeżdżające na teren gospodarstwa. Zawsze gdy na terenie gospodarstwa był obcy pojazd, dezynfekuj miejsca z którymi miał kontakt. Stosuj środki owadobójcze zgodnie z instrukcją podawaną przez producenta.

Co jest najgroźniejszym wektorem ASF?

Uważa się że najbardziej do przenoszenia ASF przyczyniają się ludzie, na drugim miejscu są dziki, natomiast na dalszych owady i ptaki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Postępy w rolnictwie

FREE
VIEW