Poradnik rolniczy – postępy w rolnictwie

Wsparcie dla współczesnego rolnictwa

Pustynnienie
uprawa zmniejszanie skutków suszy

Jak poprawić żyzność gleby

Aby odpowiedzieć na pytanie „jak poprawić żyzność gleby” musimy przypomnieć czym ona jest. Potocznie i w uproszczeniu jest to wielkość potencjalnego plonu jaki możemy osiągnąć uprawiając rolę na danym polu, natomiast zagłębiając się dokładniej w definicje żyzności mówimy o zdolności gleby do zaspokajania żywieniowych potrzeb roślin. Żyzność jest to zespół właściwości biochemicznych, biologicznych, morfologicznych, fizycznych, fizykochemicznych i chemicznych.

Żyzność gleby można zarówno pogorszyć, jak i poprawić. Pogorszenie żyzności mogą powodować błędy w agrotechnice, nieodpowiedni płodozmian, zaburzenie mikroflory glebowej, przesuszanie, erozja. Więc możemy temu przeciwdziałać stosując przemyślaną agrotechnikę, płodozmian i nawożenie.

W tej chwili wielu rolników zwraca się w kierunku nawozów organicznych. Dawniej był to obornik, jednak przybywa gospodarstw które nie hodują zwierząt lub mają ich zbyt mało żeby pokryć zapotrzebowanie swoich gleb na nawóz organiczny. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są preparaty zawierające kwasy humusowe oraz pozytywne mikroorganizmy glebowe. Producentów jest wielu, ale my zwracamy uwagę na jednego z największych polskich producentów biohumusu, firmę Ekodarpol. W jego ofercie jest wiele przebadanych i skutecznych produktów poprawiających żyzność gleby. Przybliżymy tylko dwa z nich. Pierwszy to Humus Active. Jest to polepszacz glebowy zawierający kwasy humusowe, kwasy fulwowe
oraz pozytywne mikroorganizmy glebowe. Biohumus powstaje dzięki aktywności dżdżownic. Dzięki ich pracy namnażają się korzystne dla gleby mikroorganizmy, które przerabiają masę organiczną. Dzięki zastosowaniu preparatu gleba zatrzymuje większą ilość wody (szczególnie w strefie korzeniowej – większa masa korzeni w porównaniu z próbą kontrolną), wzrasta poziom próchnicy, zwiększa się ilość mikroorganizmów glebowych, poprawia się zdrowotność roślin, poprawia się plonowanie. Środek stosowany jest w oprysku doglebowo (wiosną i/lub jesienią) lub dolistnie. Co ciekawe cena jest bardzo przystępna.

Kolejnym produktem jest Plonar Active. Jest to nawóz granulowany organiczno mineralny. Zawierający kwasy humusowe, pierwiastki takie jak: P, K, Ca, Mg, S, Cu, Zn, Mn, B, Fe, Mo oraz inne korzystne dla gleby składniki, które wpływają pozytywnie na właściwości gleby. Dzięki swoim właściwościom użyźnia glebę, poprawia wykorzystanie nawozów mineralnych, zmniejsza straty składników pokarmowych, aktywuje rozwój pozytywnej mikroflory, zwiększa zdolności sorpcyjne gleby, wpływa na normalizacje pH, zwiększa zawartość próchnicy, poprawia plonowanie.

Powyższe produkty są dopuszczone dla rolnictwa ekologicznego oraz rośnie ich popularność w rolnictwie konwencjonalnym.

Informacje o dawkowaniu, cenach i dostawie pod wskazany adres uzyskacie do przedstawiciela firmy, pod numerem telefonu: 727 661 007

podając hasło „postępywrolnictwie” otrzymacie dodatkowy rabat w wysokości 3%.

Dlaczego teraz szczególnie należy zadbać o żyzność gleb? Według danych hydrologicznych oraz wyników badań próchniczych wielu polskim glebom grozi pustynnienie. Lepiej działać teraz, zanim będzie za późno.


Pustynnienie

Jeśli uważacie że temat żyzności gleby jest ważny, to lajkujcie i udostępniajcie 🙂

2 KOMENTARZE

    • Humus Active można stosować jesienią dopóki gleba ma powyżej 5 stopni Celsjusza. Więc jest jeszcze trochę czasu żeby zdążyć 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Postępy w rolnictwie

FREE
VIEW